19 Января 2016
Советский Союз - затянувшийся на 70 лет фильм ужасов.
19 Января 2016
Как мы будем жить после всего, что натворили в Украине? - российский поэт Игорь Иртеньев
02 Сентября 2015
США ввели новые санкции в отношении России
27 Августа 2015
Президент прогнозирует экономический рост в ближайшие месяцы
26 Августа 2015
В Донецке ускоренными темпами мобилизуется группировка войск
26 Августа 2015
Российская валюта слабеет на глазах.
08 Мая 2015
Антимонопольный комитет обязал аптеки снизить цены на лекарства
Блаженніший Любомир: «Право на повстання – це закон природи»

Блаженніший Любомир: «Право на повстання – це закон природи»

11 Января 2014

Один iз найповажніших моральних авторитетів України розповів «УМ» про революційний Майдан, враження від Януковича і перспективи України на майбутнє. Можна сказати, що Блаженніший Любомир (Гузар), колишній Глава Української Греко-Католицької Церкви, котрий у 2011-му добровільно подав у відставку, – солдат усіх українських революцій, чи їхній капелан.  

 

Його виступ на першому після розгону Майдану всеукраїнському вічі мав величезний успіх – кажу це як свідок того, як багатотисячний натовп завмер під сценою, з якої лунав голос Гузара. Але й до Євромайдану (у більш похмурі часи, коли теперішні двадцятирiчнi ще ходили до початкової школи) Блаженніший Любомир не мовчав.  

 

Про досвід підтримки з його боку маніфестантів усіх мастей та ґатунків ми поговоримо також, але починаємо розмову з іншого – зі згадки про «круглі столи», організовані Леонідом Кравчуком, аби «порозуміти» противників та прихильників Євромайдану. На одному з таких заходів був і 80-річний владика Любомир. 

 

– У Посланні апостола Павла до римлян сказано, що «немає влади, як не від Бога, і влади існуючі встановлені від Бога». Блаженніший, скажіть, а від кого теперішня українська влада? 

 

– Влада є від Бога. В Україні, згідно з нашою Конституцією, владу має народ. То він вибирає конкретних осіб, котрим доручає дбати про загальне благо. І ті, кого обрано, мають пам’ятати, що вони відповідальні перед народом і перед Богом. Вони не мають влади без відповідальності, як і не мають влади необмеженої. Влада є від Бога, а її носієм є народ. 

 

– Ще про владу. На недав­ньому «круглому столі» «влада–опозиція» ви мали нагоду чути Віктора Януковича. Якими є ваші враження від цієї людини? Чи здатний він навзаєм чути опонента? 

 

– Моє враження таке: сказано було багато, але без зобов’язань... Дуже багато і довго говорив Прем’єр, говорив Президент Кравчук, хтось від студентів (хоч потім сказали, що це не студент), говорив Блаженніший (Святослав Шевчук, Глава УГКЦ. – Авт.), говорили інші представники церков, окремі люди та представники політичного світу, але то не був діалог... Бо висновків насамкінець не було. 

 

– Ви, до речі, не виступали. 

 

– Мене до слова не кликали, а я не знав, що самому треба зголоситися... Отож багато говоріння і жодних зобов’язань, наскільки я пам’ятаю... Але добре, що така зустріч відбулася. І добре, що на ній був Президент. І що розмова була взагалі... Але діалог – це специфічний спосіб спілкування, який зазвичай шукає розв’язку проблем. Те ж, що відбулося, радше – взаємний обмін інформацією. А от те, наскільки кожен почув іншого, – цього я не знаю. 

 

– Можливо, єдиний, але істотний наслідок цих зібрань полягає в тому, що після «круглих столів» припинилися репресії. «Беркут» облишив атакувати Майдан, більшість заарештованих вийшла на свободу, арешти припинилися – принаймні нині ситуація така. 

 

– Якщо це наслідок тих «круглих столів» – це добре. Та я, на жаль, цього напевно не знаю. Але якщо так, то Богу дякувати... 

 

– За останні 12 років Євромайдан – це вже третя революція, якщо рахувати і «Україну без Кучми», і «помаранчевий» Майдан. Це добре чи погано, що Україну так штормить? Так наро­джується нація чи примножуються безплідні спроби щось змінити? 

 

– Думаю, перше. Так проходить становлення нації... Бачите, в 1990–1991 роках тут запанувала ейфорія, усі були захоплені. Однак і це захоплення від самого початку мало свої труднощі. Ви, говорячи про революції, не згадали ще одну – виступи студентів... 

 

– Так, «революція на граніті». Голодування 1990 року... 

 

– Отже... Скільки століть Україна була під ярмом: під Польщею, Австрією, Росією тощо. Була залежна. І те, що діялося в той час в Україні, було, так би мовити, не закономірно, тобто не так, як мав би відбуватися розвиток у нормальній державі. З іншого боку, ми мали видатних письменників, науковців, а наприкінці ХІХ століття – певні політичні рухи, які знайшли втілення у визвольних змаганнях, на жаль, невдалих... 

 

Пізніше частина українців намагалася не втратити ідентичності під владою Польщі, а інша – переживала 20–30-ті роки, Голодомор і німецьку окупацію у складі Радянського Союзу... І ось з Божою допомогою – цілком несподівано – прийшла до нас незалежність... Люди, які були і залишаються при владі зараз, виховані за цілком інакшої – радянської – системи. Хтось iз них зрозумів зміни, а хтось – ні. І хоч би скільки років пройшло відтоді, ми маємо ще дуже багато радянських елементів. 

 

Але ми вчимося бути державою. Ще тільки вчимося... Погляньмо на економічне життя – руїна... Україна така багата країна, має стількох здібних людей, а ми тим часом маємо такі величезні фінансові труднощі, ледь-ледь врятувалися від дефолту... 

 

Тепер підростає нове покоління, що матиме нагоду жити в новій державі, навіть якщо ця держава дуже невдало розвивала свої таланти. Це нове покоління, яке вже мало нагоду трохи повчитися за кордоном, прагне змін. 

 

Ви згадали три майдани, три революції. Гадаю, вони цілком закономірні. І були вони всі на користь державі, а не проти когось. Вони не мали на меті знищити України, вони хотіли врятувати Україну. То влада була зацікавлена, аби насильством приголомшити народ, але їй це не вдалося, вона лише зганьбила себе. Бо коли хтось береться робити щось насильно, той свідчить про своє безсилля. Щоб бити, не треба великої філософії. 

 

– Щодо теми насильства маю питання провокативне. А якби й опоненти влади взяли до рук зброю, як би ви поставилися до таких дій? 

 

– Є такі ситуації, коли збройний спротив є дозволеним. Коли влада вживає надмірну силу, народ має право збройно боронитися. Кожен iз нас має право захищатися... Сила нашого народу – у миролюбстві. Влада б’є, але не має, за що бити. Влада, яка б’є лише за те, що когось не любить, показує тим свою неміч. 

 

– У конституціях деяких країн прописано право народу на повстання. Може, й нам не завадила б така норма? 

 

– Не треба того прописувати в конституціях – це закон природи. Я маю право боронити себе та своїх ближніх, як і кожна людина. І маю право відповідати такими засобами, якими на мене нападають. За зброю можна братися, коли зброя звернена проти тебе. 

 

– Повертаючись трохи назад – до того, що все у нас розвивається трохи не так, як у цивілізованих країнах, через всотану в кров залежність. Скільки нам iще позбуватися синдрому жертв окупації, усіх наслідків радянщини? 

 

– Щонайменше ще одне покоління... Наведу такий приклад. Уявіть, що людина скоїла злочин і 20 років відсиділа у в’язниці. Пройшла там певну «школу». Хоч би що вона передумала собі, та, вийшовши на волю, залишилася тією самою людиною. У нас змінилися три покоління: 70 років радянської влади якраз і є три покоління... І всі вони також дістали «виховання»: їх учили, як не довіряти одне одному, як уникати відповідальності, як ставати безбожними створіннями. Хай людей не змінили цілком, але їх дуже глибоко поранили... 

 

Пам’ятаю, як після приїзду з Італії до України мене запросили сповідати. Я був трошки здивований: мені оповідали, що за часів Радянського Союзу на підприємствах, у колгоспах було багато крадіжок, але ніхто з цього не сповідався. Так були виховані: крадіж – це не гріх... Так отож і нам тепер людей треба перевиховувати, бо ще дуже багато з них і донині переконані, що красти не є злочином, тому й крадуть направо й наліво, крадуть несамовито, крадуть у всіх, навіть у дітей... Дехто все-таки навернувся, дехто все-таки сповідається – «я крав», але далеко не всі... 

 

Багато людей нині ходить до церкви. У неділю храми переповнені. Але що ті люди роблять від понеділка до суботи? Чи всі живуть по-Божому? Дехто, напевно, так, але більшість – ні. Я їх не суджу, хай їх Господь судить. Люди так виховані. Хтось має внутрішній зір і духовну силу, щоб змінитися. Але багато людей того зробити не годні. Тож мусимо чекати, доки їм на зміну прийдуть їхні нащадки, яких, наприклад, уже виховано в розумінні, що крадіж – це гріх... 

 

Нині молодь починає замислюватися над багатьма речима. Чому наша влада поводиться так, як поводиться? Чому міліція поводиться так, як поводиться? Чому школа поводиться так, як поводиться? На Майдані цього року – дуже багато молоді. Власне, молодь i почала першою сходитися туди. Тому на неї зараз – такий великий наголос і така велика надія. 

 

– Що буде з цією молоддю, якщо Майдан зійде нанівець, якщо всіх нас чекатиме ще одне велике розчарування? Молодь емігрує, зіп’ється, деградує морально чи просто збайдужіє, як покоління батьків і дідів, вихованих СРСР? 

 

– Ні. За кордон піде, можливо, якась частина. Зараз молодь вийшла на Майдан, бо сподівається на зміни, - зміни всієї системи, а не одного уряду на інший. І це – навчаючись на прикладі інших держав, які подекуди мали гіршу історію, ніж ми, проте почали жити за іншою системою та іншими правилами гри. Молоді люди відчули, що так далі тривати не може. А в те, що вони масово виїхали б за кордон, – ні, у це я не вірю. Якась частина – так, напевно... Я сам багато років прожив за кордоном. І тільки коли на старість повернувся додому – відчув себе нормальною людиною, бо скрізь і завжди я був громадянином другого класу... А що стосується того, чи деградує молодь, то це хіба що «завдяки» своїм батькам. Сама по собі молодь гіршою не стане. 

 

– Ви – єдиний iз церковних ієрархів, хто підтримав суспільний протест ще часів «України без Кучми», але не єдиний, хто благословив Євромайдан зараз. У ніч першого розгону Євромайдану частину маніфестантів прихистив Михайлівський монастир УПЦ КП. Пізніше двері для них відчинила й лютеранська кірха. Що змінилося всередині Церкви, чим зумовлені такі позитивні зміни? 

 

– Це Божа благодать, що є такі зміни. Та не думаю, щоб я був єдиним, хто підтримав людей іще тоді. Це не є якась моя особлива заслуга, тим більше що я тоді був у Львові, а акція та здебільшого проходила в Києві... Щодо решти, то Богу дякувати, люди почали розуміти, що добрі акції треба підтримувати. 

 

– Чим завершаться події на Майдані - сказати не може ніхто. Можливо, Майдан таки розженуть силовими методами. Можливо, акція сама собою почне затухати. Однак який варіант розвитку подій особисто ви назвали б перемогою? Чи, може, вона вже відбулася? 

 

– Питання ваше дуже широке, і відповісти на нього складно. Майдан не приємний для влади – це зрозумiло. Якби вона могла його в якийсь спосіб позбутися, то вже це зробила б. Та якби вона це почала робити, то реакція була б така, що вийшли б не сто тисяч людей, а мільйони. Літаками й танками їх було б не розігнати. 

 

Чи не «розпливеться» Майдан сам? Виглядає неправдоподібно. Людям набридло терпіти – просто так вони б не прийшли... Я не люблю категорій «перемога» чи «невдача», не хочу говорити «Майдан виграв» чи «Майдан програв». Ідеться про те, чи змінимо ми на краще систему урядування? Я не думаю, що станеться це сьогодні або завтра. Але закладено поважний початок. 

 

Маю відчуття, що ми – на порозі дуже серйозних змін на краще. Але, знаєте, я боюся впливу тих політиків, які не додають від себе нічого позитивного, а лише хочуть користати з того, що люди зробили до них. Розвиненої політичної культури вони ще не мають, тому можуть швидше зашкодити, аніж допомогти. Тобто знаків питання багато, і періоди занепаду ще будуть, але має статися щось зовсім надзвичайне, аби ми скотилися на саме дно...

Это интересно:
2. Туры в Карпаты, Египет, Чехию , большой выбор предложений и цен... порадует Ваш кошелёк.
новости по тэгу: протесты в Украине
Источник: http://news.ugcc.org.ua/
<< Предыдущая
В Україні відбувся заколот. Бандити оголосили...
Следующая >>
Суддя Бурбела знав, що засуджує невинних у справі...

ТОП 10: самые читаемые статьи

   Почитать еще:

   Все туры Украины
   Горящие путёвки
   Покупка, продажа
   оренда жилья
   Продажа покупка
   автомобилей
   Каталог готелей
   гостиницы
   Поиск работы
   трудоустройство
   загрузка...
   Туры в Карпаты
   Туры в Карпаты

   Вуйко 2*
   от 700 грн. на двоих

   Кафе на 30 мест, мангал, хранение багажа, Wi-Fi, стирка и утюжка одежды, автостоянка на 15 авто.
   Туры в Карпаты

   Коттедж SHULC
   от 840 грн. на двоих

   Пятиэтажный коттедж усадьбы «SHULC» находится в 300 метрах от первого подъемника ТРК «Буковель» в с. Поляница.
   Туры в Карпаты

   Затишок 1*
   от 1015 грн. на двоих

   2, 3-местные номера со всеми удобствами и номера-«люкс» (с ТВ). На территории базы есть горнолыжный подъемник.
   Туры в Карпаты

   Эрней Лаз 3*
   от 1295 грн. на двоих

   Современный интерьер, комфорт и карпатское гостеприимство - все это делает отдых гостей поистине незабываемым.